Kulturens hus Luleå
Al Pitcher
My Quiet of Gold
Kulturens hus 5 år
Nyhetsbrev
Nyhetsbrev
LLT reseplaneraren
Luleå Convention Bureau
Luleå.nu
SOCIALA MEDIER

.
Kultupiraterna

KULTURPIRATERNA VÅREN 2012

KULTURPIRATERNA - BARNENS EGEN ABONNEMANGSSERIE
Vågar ni kasta loss och bli Kulturpirater? Vill ni gå på alla
familjeföreställningar? Då är det en god idé att köpa ett abonnemang där ditt barn blir medlem i Kulturpiraterna. I abonnemanget ingår förutom höstens tre familjeföreställningar även en t-shirt eller en reflexväst.
Abonnemanget kostar 160 kr/barn & 360 kr/vuxen.
Rekommenderad ålder: ca 2-6 år
OBS! Abonnemanget går endast att boka och köpa i Kulturens hus biljettkassa, tel: 0920-45 59 00.
SAGOOPERAN PETER PAN
Söndag 5 februari kl. 14.00 , Lilla salen
Sagooperan Peter Pan — nordisk Kammaropera
Möt Peter Pan, Tingeling, Wendy, John och Kapten Krok i ett spännande och fartfyllt musikaliskt äventyr.
Peter Pan är huvudpersonen i sagan med samma namn skriven av JM Barrie runt 1904. Barrie skrev först sin saga som en lek. I dessa berättelser är Peter Pan ett litet barn som vägrar att växa upp. Han är ledare för en grupp av likasinnade pojkar, förlorade Boys, och alla finns på en plats som heter Ingenstans. Peter Pans möte med syskonen Darling — Wendy, John och Michael — och deras äventyr i landet Ingenstans tillsammans med de borttappade pojkarna är spännande och fantasieggande. Vi får möta figurer som sjörövarkaptenen
Krok, älvan Tingeling, indianprinsessan Tigerlilja och många andra.
I sina drömmar har Wendy mött Peter Pan många gånger förut. Men när Wendy den här natten plötsligt vaknar, sitter han livs levande på barnkammargolvet framför henne — en märkvärdigt självsäker pojke, klädd i en dräkt av löv. Hans namn är Peter Pan, och det dröjer inte länge innan han lockat med Wendy och hennes bröder på ett äventyr de aldrig kommer att glömma. Där ska de möta den fruktade Kapten Krok och vara med om hiskeliga
saker, men också upptäcka kamratskapets starka kraft och vikten av att behålla hoppet levande. Målgrupp: 5-9 år
Tonsättaren Inger Wikström har varit verksam i mer än 50 år och skrivit åtta operor, varav fyra för barn. Hon har turnerat världen runt som konsertpianist och drivit en internatskola för unga musikbegåvningar. Meningen med livet är att skapa, är hennes motto.
BLÅ TONER OCH SNÖFALL
Söndag 25 mars kl. 14.00, Lilla salen
Blå toner och snöfall — en saga om mod
Någonstans svävar en liten snöflinga som ibland är en vattendroppe. Hon heter Bora och hon är 5 och 5000 år, både ung och gammal samtidigt. Jag har träffat henne och det hon berättade för mig, ska jag nu berätta för er...
Så börjar berättelsen om snöflingan Bora. Vi får följa Bora på hennes resa genom förvandlingen från snöflinga till vattendroppe till snöflinga igen. Sommaren tillbringar hon i en älv. På hennes resa möter hon Isrock — en snöflingekille som inte riktigt vågar släppa taget om tryggheten i molnet. Målgrupp 3-6 år
Sagan om Bora vävs ihop med jojk och sånger där barnen kan vara med — hur svirvlar en busig snöflinga? Berättelsen om Bora ger en bra grund till samtal med barnen om naturens kretslopp. Det är även en berättelse om att vara unik, ingen snöflinga är ju den andra lik.
Sagan är skriven av Marianne Hellgren och musiken är gjord av Joakim Hellgren och Anja Storelv. Det är Anja och Joakim som med jojk, sång, elgitarr och andra instrument berättar musiksagan, musiken kommer att vara både planerad och improviserad.
Anja Storelv kommer från en samisk bygd i Nord-Norge men har bott i Sverige i nio år. Hon
är utbildad förskollärare med inriktning drama och teater och har medverkat i föreställningar för barn i Norge. Att jobba med samisk musik har en stor plats i Anjas hjärta.
Anja började med samisk musik 1996 och har bland annat vunnit den samiska melodifestivalen 1998 och 1999. Därtill har Anja jojkat för både Gorbatjov och det norska kungaparet. För Anja har jojken och samisk musik blivit ett sätt att hitta sin egen identitet
och kultur. Joakim Hellgren är en musikalisk mångsysslare som är chef för Luleå Kulturskola och frilansande musiker. Utöver musicerandet är han även doktorand i musikpedagogik vid LTU.
ASTONS STENAR
Lördag 5 maj kl. 14.00, Lilla salen
Astons stenar
En del är stora, andra små, men alla är det synd om och alla får följa med hem till Aston. Där får stenarna det varmt och mysigt i en egen säng. Till slut blir det väldigt trångt hemma. Mamma och pappa hoppas att de kan hitta ett nytt, bra ställe för stenarna att bo på...
Denna historia är bara Kärlek. En insikt om hur lätt det faktiskt är att älska och ta hand om saker och ting och människor runt omkring oss. Om förmågan att se värdet i det lilla - till och med i en liten sten. Målgrupp 3-6 år
Ur barnets perspektiv är det så enkelt att älska och visa empati, det finns inga hinder. Vi vuxna kan bara minnas hur enkelt det var.
Föräldrarna i den här berättelsen är härligt tålmodiga och förstående men lite trötta på denna stenmission. Aston låter sig dock inte stoppas, stenarna måste tas om hand.
Teater Peros föreställning innehåller massor av nyskriven musik av tonsättaren
Ulf Eriksson som även medverkar i föreställningen.
KENTA OCH BARBISARNA
Söndag 13 maj kl. 14.00, Lilla salen
Kenta och barbisarna
Kenta är 5 år, bor med sin pappa, är poppis bland killarna och en hejare på fotboll...
-men han gillar att leka med dockor också.
Han sneglar ofta in i dockvrån, där tjejerna verkar ha det så kul. En dag bestämmer han sig för att ta med Barbie till dagis. Ska han våga fråga om han får vara med?
Kan man faktiskt inte BÅDE spela fotboll och leka med Barbie?
En skönt svängig musikalisk föreställning för barn från 4 år upp till 8 - med ett ständigt aktuellt tema.
Magnus Ekelund
OnBoard
RAW Comedy
Ladda ner vår app till Iphone